Kaip suvaldyti stresą?

Stresas. Mes visi su juo gyvename kiekvieną dieną. Bet kaip reaguoti į kasdienį stresą? Kai kuriems žmonėms gyvenimo stresoriai sukelia dirglumą, blogą nuotaiką ar negalėjimą susikaupti atliekant užduotis. Kiti negali ramiai miegoti (sunku užmigti naktimis arba pabundama per anksti ryte nuo įkyrių minčių). Tada yra ir tokių, kurie į stresą reaguoja valgydami – daug valgydami! Geros naujienos: Kad ir koks užimtas būtų jūsų grafikas, stresą įmanoma suvaldyti ir nesugadinti jūsų gyvenimo.

Streso priežastys

Paprasčiau tariant, stresas apibūdina daugybę reikalavimų ir spaudimų, kuriuos mes tam tikru laipsniu patiriame kiekvieną dieną. Šie reikalavimai yra fizinio, psichinio, emocinio ar net cheminio pobūdžio. Žodis „stresas“ apima ir stresinę situaciją – vadinamą stresoriumi ir simptomus, kuriuos patiriate patyrus stresą – jūsų reakciją į stresą.

Streso problema yra ta, kad jis suaktyvina jūsų simpatinę nervų sistemą, skatina streso hormonų išsiskyrimą visame kūne. Šie hormonai suteikia jums didelę energiją ir sukelia kitus organizmo pokyčius, pavyzdžiui „kovok arba bėk“ atsaką.

Ieškant atsakymo į „kovok arba bėk“ priverčia širdį plakti greičiau. Galite jaustis labai nervingi, todėl sunku kvėpuoti. Trumpalaikis atsakas į „kovok arba bėk“ sukelia pokyčių, kurie leidžia jums susidoroti su staigiais stresiniais įvykiais. Kai susiduriate su baime – ar net prisiminėte stresą keliantį ar bauginantį įvykį iš praeities – atsiradę hormoniniai pokyčiai jūsų organizmą pakrauna iki didelio susijaudinimo būsenos. Tai paruošia jus veikti.

Tačiau ilgalaikis stresas gali būti ypač sunkus. Kai streso hormonai laikui bėgant būna padidėję, organizmui vyksta laipsniškas ir pastovus kenksmingų pokyčių srautas. Ilgalaikis stresas gali slopinti imuninę sistemą, o tai gali sukelti ligų vystymąsi.

Stresas gali būti teigiamas arba neigiamas, priklausomai nuo situacijos. Teigiami stresoriai gali apimti artėjančias vestuves, šventes ar nėštumą. Kita vertus, neigiamas stresas sukelia visišką reakciją į stresą. Jei nuolat jaučiamas neigiamas stresas galite prarasti produktyvumą, susidurti su sveikatos problemomis ir pajausti išsekimą.

Kokie yra streso simptomai?

Streso simptomai kiekvienam žmogui labai skiriasi, tačiau dažniausias stresas verčia mus jaustis prislėgtais. Kiti požymiai jog patiriate stresą yra:

  • Fiziniai negalavimai (skrandžio, galvos, krūtinės skausmai,pykinimas ir viduriavimas, rankų ar veido tirpimo ar dilgčiojimo pojūtis.)
  • Problemos bendraujant su šeimos nariais, draugais ar mokytojais.
  • Elgesio namuose pokyčiai (trumpas temperamentas, nepaaiškinamas pyktis, verkimas be priežasties).
  • Regresija – elgesys, netinkamas pagal amžių.
  • Sutrikęs miego rimtas – įskaitant košmarus, miego trūkumą, sunkumus užmigti ar net persimiegojimą.
  • Bendravimo sunkumai ar asmenybės pokyčiai, pavyzdžiui, žmogus tampa uždaras arba atvirkščiai – reikalaujantis daug daugiau dėmesio, nei įprastai.
  • Nekantrumas.

Jei jaučiate kelis iš šių simptomų, yra tikimybė, kad jūsų streso lygis yra didelis. Negydomas stresas gali sukelti nuolatinį bejėgiškumo ir neveiksmingumo jausmą.

Patarimai, kaip suvaldyti stresą

Dabar, kai daugiau suprantate apie stresą ir simptomus, išbandykite šiuos 6 patarimus, kaip atsipalaiduoti, pašalinti stresą ir vėl valdyti savo emocinę būseną:

Nustatykite streso šaltinius: Pabandykite išsiaiškinti, kas sukelia jūsų streso simptomus. Galbūt esate per daug pratęstas (per daug įsipareigojimų), jaučiatės pavargęs ir irzlus. Nustačius streso šaltinius, stenkitės jų kiek įmanoma sumažinti.

Išsikalbėkite: Jei jūsų streso lygis per didelis, pasitarkite su draugu, šeimos nariu ar terapeutu. Gerai psichinei sveikatai labai svarbu išsakyti savo jausmus, kitiems nesmerkiant.

Skirkite laiko: Prieš pasiekdami lūžio tašką, skirkite laiko sau. Skirkite laiko auklėti save, atokiau nuo pasaulio rūpesčių ir atsakomybės. Raskite laiko vidinei jėgai ir emociniam išgydymui.

Nustatykite ribas: Niekada nedvejodami pasakykite „ne“, prieš prisiimdami per daug įsipareigojimų. Ypač jei jūs derinate darbą ir šeimą – svarbu nustatyti prioritetus. Pasakymas „ne“ gali padėti sumažinti jūsų stresą ir geriau kontroliuoti savo gyvenimą.

Pabandykite kvėpavimą: Kvėpavimas gali padėti pakeisti jūsų psichologinę būseną, todėl streso momentas gali padidėti arba sumažėti. Dažnai nerimastingi ar susinervinę žmonės negiliai įkvepia ir nesąmoningai sulaiko kvėpavimą. Geriau stenkitės giliai įkvėpti ir lėtai iškvėpti. Atkreipkite dėmesį į savo kvėpavimą, ypač iškvėpdami įtemptomis akimirkomis, jausitės labiau atsipalaidavę. 

Kasdien mankštinkitės: Manoma, kad pratimai padidina endorfinų, natūraliai smegenyse gaminamų medžiagų, sukeliančių ramybės jausmą, sekreciją. Daugelis tyrimų rodo, kad mankšta kartu su padidėjusiu endorfino kiekiu iš tikrųjų padidina pasitikėjimą savimi ir sumažina įtampą. 

Kaip stresas gali paveikti jūsų sveikatą?

Streso problema yra ta, kad jis yra kaupiamasis. Kitaip tariant, jei neturite sveiko būdo reaguoti į stresą ar atsverti „kovos ar bėgimo“ reakciją, nuolatinis streso hormonų poveikis per daug apkrauna kūną.

Hormonų kiekio pokyčiai, dėl kasdienio streso gali pakenkti jūsų sveikatai. Padidėjus streso lygiui, atsiranda per daug streso hormonų, kurie silpnina imuninę sistemą. Tai gali sukelti fizinių ir psichologinių problemų.

Lėtinis arba ilgalaikis stresas dažnai sukelia didelį nerimą, nemigą, depresiją, virškinimo trakto problemas ir netgi gali sukelti priklausomybę nuo narkotikų ar alkoholio (savigydos sprendimas, kuris jau blogą problemą dar labiau pablogina). Kai kurie tyrimai rodo, kad hormonai, susiję su lėtiniu stresu yra susiję su padidėjusiu riebalų kiekiu pilvo srityje. Tai savo ruožtu padidina lėtinių ir sunkių ligų, tokių kaip diabetas, riziką.

Kada turėčiau kreiptis pagalbos dėl streso?

Kai stresas neleidžia turėti normalaus gyvenimo ritmo, sukelia miego problemų arba verčia jaustis nerimastingiems ar negalintiems valdyti situacijos, pasitarkite su savo pirminės sveikatos priežiūros specialistu. Jis gali rekomenduoti profesionalų terapeutą, kuris gali pasiūlyti palaikymą ir pateikti keletą praktinių gyvenimo būdo patarimų, kaip suvaldyti stresą, neleidžiant stresui perimti jūsų gyvenimo.

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Laukeliai pažymėti (*) yra būtini. *