I bipolinis sutrikimas ir II bipolinis sutrikimas: kokie jų skirtumai?

Bipolinio sutrikimo supratimas

Daugumai žmonių kartkartėmis kyla emocinių pakilimų ir nuosmukių. Bet jei turite būklę, vadinamą bipoliniu sutrikimu, jūsų jausmai gali pasiekti neįprastai aukštą ar žemą lygį.

Kartais galite jaustis be galo susijaudinę ar energingi. Kitu metu galite atsidurti giliam liudesy. Kai kurios iš šių emocinių viršūnių ir nuosmunkių gali trukti kelias savaites ar mėnesius.

Yra trys pagrindiniai bipolinio sutrikimo tipai:

 • bipolinis 1 sutrikimas
 • bipolinis 2 sutrikimas
 • ciklotiminis sutrikimas (ciklotimija)

I ir II bipoliniai sutrikimai yra dažnesni, nei ciklotiminis bipolinis sutrikimas. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte, kaip šie du tipai yra panašūs ir skirtingi.

I bipolinis ir II bipolinis

Visiems bipolinio sutrikimo tipams būdingi ekstremalios nuotaikos epizodai. Aukštumos yra žinomos kaip manijos epizodai. Žemiausios yra žinomos kaip depresijos epizodai.

Pagrindinis skirtumas tarp bipolinio 1 ir bipolinio 2 sutrikimų yra kiekvieno tipo manijos epizodų sunkumas.

Asmuo, turintis I bipolinį sindromą, patirs visišką manijos epizodą, o asmuo, turintis II bipolinį sindromą, patirs tik hipomaninį epizodą (laikotarpis, kuris yra ne toks sunkus nei pilnas manijos epizodas).

Asmuo, turintis I bipolinį sindromą, gali patirti arba nepatirti sunkios depresijos epizodo, tuo tarpu II bipolinis patirs sunkios depresijos epizodą.

Kas yra bipolinis I sutrikimas?

Jums turėjo būti bent vienas manijos epizodas, kad būtų diagnozuotas I bipolinis sutrikimas. Asmuo, turintis I bipolinį sutrikimą, gali turėti didelės depresijos epizodą arba jo neturėti. Manijos epizodo simptomai gali būti tokie sunkūs, kad jums reikia stacionarios ligoninės priežiūros.

Manijos epizodams paprastai būdinga:

 • didelė energija
 • neramumas
 • sunku susikaupti
 • euforijos (ypatingos laimės) jausmai
 • rizikingas elgesys
 • prastas miegas

Manijos epizodo simptomai būna tokie akivaizdūs ir įkyrūs, kad beveik neabejojama, kad kažkas negerai.

Kas yra bipolinis II sutrikimas?

2-asis bipolinis sutrikimas apima didelę depresijos epizodą, trunkantį mažiausiai dvi savaites, ir bent vieną hipomanijos epizodą (laikotarpis, kuris yra ne toks sunkus, kaip visiškas manijos epizodas). Žmonės, sergantys II bipoliniu sindromu, paprastai nepatiria manijos epizodų, kurie būtų pakankamai intensyvūs, kad būtų reikalinga stacionari ligoninės priežiūra.

Bipolinis II kartais klaidingai diagnozuojamas kaip depresija, nes depresijos simptomai gali būti pagrindinis simptomas tuo metu, kai asmuo kreipiasi į gydytoją. Kai nėra manijos epizodų, rodančių bipolinį sutrikimą, dėmesio centre atsiduria depresijos simptomai.

Kokie yra bipolinio sutrikimo simptomai?

Kaip minėta aukščiau, I-asis bipolinis sutrikimas sukelia maniją ir gali sukelti depresiją, o II-asis – hipomaniją ir depresiją. Sužinokime daugiau apie tai, ką reiškia šie simptomai.

Manija

Maniakinis epizodas yra ne tik pakilumo jausmas, didelė energija ar išsiblaškymas. Manijos epizodo metu manija yra tokia intensyvi, kad gali sutrikdyti jūsų kasdienę veiklą. Manijos epizode sunku ką nors nukreipti į ramesnę, protingesnę būseną.

Žmonės, kuriems yra maniakinė bipolinio sutrikimo fazė, gali priimti labai neracionalius sprendimus, pavyzdžiui, išleisti dideles pinigų sumas, kurių paprastai neišleidžia. Jie taip pat gali elgtis labai rizikingai, pavyzdžiui, ieškoti seksualinių nuotykių, nepaisant to, kad yra įsipareigoję.

Epizodas oficialiai negali būti laikomas maniakišku, jei jį sukelia išorinė įtaka, pavyzdžiui, alkoholis, narkotikai ar kita sveikatos būklė.

Hipomanija

Hipomaninis epizodas yra manijos laikotarpis, kuris yra ne toks sunkus, kaip visavertis manijos epizodas. Nors hipomanijos fazė yra ne tokia sunki kaip manijos epizodas, ji vis tiek yra įvykis, kurio metu jūsų elgesys skiriasi nuo įprastos būsenos. Skirtumai bus pakankamai dideli, kad aplinkiniai galėtų pastebėti, kad kažkas negerai.

Oficialiai hipomanijos epizodas nelaikomas hipomanija, jei tam įtakos turi narkotikai ar alkoholis.

Depresija

Depresijos simptomai žmogui, sergančiam bipoliniu sutrikimu, yra panašūs į tuos, kurie serga klinikine depresija. Jie gali apimti ilgesnį liūdesio ir beviltiškumo laikotarpį. Taip pat galite prarasti susidomėjimą žmonėmis, su kuriais kadaise mėgavotės leisti laiką ir užsiėmimus, kurie jums patiko. Kiti simptomai yra:

 • nuovargis
 • dirglumas
 • sunku susikaupti
 • miego įpročių pokyčiai
 • mitybos įpročių pokyčiai
 • mintys apie savižudybę

Kas sukelia bipolinį sutrikimą?

Mokslininkai nežino, kas sukelia bipolinį sutrikimą. Nenormalios smegenų fizinės savybės arba tam tikrų smegenų cheminių medžiagų disbalansas gali būti viena iš pagrindinių priežasčių.

Kaip ir daugeliu sveikatos sutrikimų, bipolinis sutrikimas dažniausiai pasireiškia šeimose. Jei turite tėvų ar brolių, sergančių bipoliniu sutrikimu, rizika susirgti yra didesnė. Toliau ieškoma genų, kurie gali būti atsakingi už bipolinį sutrikimą.

Tyrėjai taip pat mano, kad stiprus stresas, piktnaudžiavimas narkotikais ar alkoholiu ar smarkiai traumuojanti patirtis gali sukelti bipolinį susirgimą.

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Laukeliai pažymėti (*) yra būtini. *