Lapiniai kopūstai (angl. – kale) ir jų maistiniai pranašumai

Atrodo, kad lapiniai kopūstai yra supermaistas, tačiau jei vis dar jų neišbandėte, esate ne vienintelis, ar jums įdomu, kas yra lapiniai kopūstai? Šiame straipsnyje sužinosite apie šių kopūstų mitybos naudą ir pranašumus.

Visi yra girdėję apie lapinius kopūstus (angliškai – kale). Bet ne visi juos išbandė ir jei jūs esate vienas iš žmonių, kurie domisi: “Kas yra lapiniai kopūstai?” atsakymus rasite šiame straipsnyje. Tai kopūstų šeimos narys, lapiniai kopūstai yra lapinė daržovė, susijusi su Briuselio kopūstais, brokoliais ir kitomis kryžmažiedėmis daržovėmis, kurios sparčiai populiarėja dėl daugybės naudos sveikatai ir didelės vitaminų, mineralų ir skaidulų koncentracijos.

Kas yra lapiniai kopūstai?

Anksčiau ūkininkai kopūstų lapus augindavo daugiausia kaip garnyrą, tačiau tai buvo populiari daržovė visoje Europoje ir kitose pasaulio vietose, pavyzdžiui, Azijoje, Pietų Amerikoje ir Afrikoje, dar prieš viduramžius. Per pastaruosius kelerius metus lapiniai kopūstai labai išpopuliarėjo, dėka sveikatos ekspertų, reklamuojančių juos kaip fantastinį maistinių medžiagų ir antioksidantų šaltinį. 

Lapiniai kopūstai prieš špinatus

Kol lapiniai kopūstai yra kryžmažiedžių daržovių šeimos nariai, špinatai yra susiję su burokėliais, o jų skonis yra mažiau aitrus, nei lapinių kopūstų. Nors abu turi daug maistinių medžiagų ir yra naudingi, kalbant apie kopūstus, palyginti su špinatais, kopūstai turi daug daugiau vitamino B6 ir K. Be to, jūsų šaldytuve lapiniai kopūstai išlieka švieži ilgiau, nei špinatai.

Lapinių kopūstų mitybos privalumai

Lapinių kopūstų nauda sveikatai yra viena didžiausių iš bet kokio maisto. Jų pranašumai yra tai, kad jie turi daug maistinių medžiagų ir suteikia daugiau kaip 100% dienos normos net kelių vitaminų, įskaitant A, K ir C. Tačiau lapinių kopūstų nauda tuo nesibaigia!

Lapiniai kopūstai yra galingas antioksidantų šaltinis

Antioksidantai apsaugo mūsų kūną nuo laisvųjų radikalų, susijusių su vėžiu, kraujagyslių ligomis ir kitomis sveikatos problemomis. Flavonoliai kaempferolas ir kvercetinas yra vieni iš svarbiausių antioksidantų, randamų lapiniuose kopūstuose, kurie gali apsaugoti mūsų organizmą nuo sveikatos problemų, tokių kaip katarakta, glaukoma ir lėtinė obstrukcinė plaučių liga.

Lapiniai kopūstai padeda sumažinti širdies ligų riziką mažindami cholesterolio kiekį

Mokslininkai teigia, kad reguliariai vartojant lapinius kopūstus savo mityboje, tai gali padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį ir kartu sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį.

Lapiniai kopūstai pilni įvairių medžiagų, kovojančių su vėžiu

Įrodyta, kad lapiniuose kopūstuose yra daugybė junginių, kurie, kaip manoma, apsaugo mūsų organizmą nuo vėžinių ląstelių susidarymo. Sulforafanas ir indol-3-karbinolis yra tik du iš antikarcinogeninių medžiagų (vėžio inhibitorių), randamų lapiniuose kopūstuose.

Lapiniai kopūstai palaiko širdies ir kraujagyslių sveikatą

Dėl didelio antioksidantų ir priešuždegiminių maistinių medžiagų kiekio lapiniai kopūstai padeda išvengti užsikimšusių arterijų ir apnašų kaupimosi kraujotakos sistemoje. Tai reiškia, kad jie kartu su cholesterolio kiekį mažinančiomis galiomis yra tikrai sveikas maistas širdžiai.

Lapiniai kopūstai yra puiki daržovė padedanti mesti svorį

Kadangi lapiniai kopūstai yra sotūs, turintys mažai kalorijų, jų valgymas padeda pasijausti sotiems neužsikraunant papildomų kilogramų. Be to, lapiniuose kopūstuose esančios skaidulos yra veiksmingos svorio mažinimo priemonės.

Kaip paruošti lapinius kopūstus?

Dabar, kai sužinojote, kokia puiki ši lapinė daržovė yra jūsų sveikatai (ir talijai), tikriausiai kyla klausimas, kaip ją paruošti? Lapinius kopūstus galima valgyti žalius salotose, tačiau jie taip pat skanūs, kai yra troškinami, garinami ar netgi kepami ir tampa panašūs į traškučius, kurie yra fantastiškai traškus bulvių traškučių pakaitalas.

  • Mėgaukitės žaliu lapiniu kopūstu. Nors tai viena iš nedaugelio daržovių, kurios yra sveikesnės, kai jos yra virtos, lapiniai kopūstai vis tiek turi daug maistinių medžiagų, kai jie valgomi žali, pavyzdžiui, iš jų galima pagaminti cezario salotos arba sveikuoliškas kokteilis.
  • Pridėkite jo į kepamą maistą. Smulkiai supjaustykite lapinių kopūstų lapus juostelėmis, kad būtų puikus priedas įmaišyti į keptas bulves.
  • Išbandykite virtą. Lapinių kopūstų lapai suminkštėja verdant, tačiau išlaiko gražią spalvą, todėl yra puikus priedas prie daugelio patiekalų kaip garnyras.
  • Patroškinkite. Lapiniai kopūstai yra puikus pasirinkimas troškintiems garnyrams, nes jų lapai nesuglemba kaip kiti žalumynai.
  • Naudokite jį sriuboms ir padažams. Puikus, bet kokios sriubos ar troškinio priedas, lapiniai kopūstai taip pat puikiai tinka makaronų padažuose ir netgi gali būti įmaišyti į skanų pesto padažą.

Ar galite užšaldyti lapinius kopūstus?

Jei tuoj pat nenaudosite savo kopūsto, galite susimąstyti, ar galite jį užšaldyti? Atsakymas paprastas – taip. Užšaldyti lapinius kopūstus, tai paprastas būdas išvengti pageltusių, nudžiūvusių lapų ir tai suteikia galimybę lengvai gauti sveiką kokteilių ar pyragų ingredientą. Atkreipkite dėmesį, kad kai lapiniai kopūstai užšąlą, kopūstų tekstūra pasikeičia, todėl salotoms naudokite šviežius kopūstus.

Norėdami paruošti savo kopūstą šaldymui, nuplaukite lapus ir pašalinkite storus stiebus (kuriuos galima atskirai užšaldyti, kad būtų galima naudoti sriubose ar troškiniuose, kur jie bus labiau verdami). Viskas, ką jums reikia padaryti, yra grubiai suplėšyti arba susmulkinti lapus, o tada šaldyti juos ant kepimo popieriaus ar kito paviršiaus. Kai jie užšals, sudėkite į specialius šaldymo maišelius ir laikykite šaldiklyje kol būsite pasirengę naudoti. Nesijaudinkite dėl atšildymo. Šaldyti lapiniai kopūstai gali būti naudojami tiesiai iš šaldiklio į rytinį kokteilį ar vakarienę.

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Laukeliai pažymėti (*) yra būtini. *