Čija (ispaninis šalavijas) sėklų privalumai

Šios mažos sėklos yra energetinės jėgainės ir jos taip pat gali padėti numesti svorio.

Šias mažytes ovalias sėklas rasite beveik visuose prekybos centruose, jos įtrauktos į daugybę produktų – nuo vaisinių gėrimų ir energetinių batonėlių iki grūdų ar net tortilijų traškučių. Greičiausiai todėl, kad čija sėklų nauda yra didžiulė. Šios sėklos yra maistinių medžiagų stiprintuvai, be to, jos turi ne vieną pranašumų sveikatai.

Čija sėklos yra turtingos maistinėmis medžiagomis

Vienoje 28g porcijoje čija sėklų yra ne tik sveikų riebalų, augalinių baltymų ir ląstelienos, bet ir beveik 20% kalcio paros normos. Svarbi sveikų kaulų maistinė medžiaga, kalcis reikalingas tinkamam raumenų, kraujagyslių, nervų, fermentų ir hormonų veikimui. Kalcis vaidina didelį vaidmenį kraujo krešėjime, kraujospūdyje ir palaiko normalų širdies ritmą, bei smegenų veiklą.

Ta pati čija sėklų porcija taip pat turi maždaug trečdalį dienos normos mineralų – magnio, mangano ir fosforo. Magnis padeda pagerinti nuotaiką ir miegą, o manganas vaidina vaidmenį gaminant kolageną ir skatina odos, bei kaulų sveikatą. Fosforas padeda formuoti ląstelių struktūras ir veikia kartu su kalciu, kad kaulai būtų sveiki.

Vienoje 28g čija sėklų porcijoje taip pat yra mažesnių B grupės vitaminų, kalio ir cinko. 

B grupės vitaminai padeda palaikyti energijos gamybą. Kalis padeda palaikyti širdies veiklą, sveiką kraujospūdį ir raumenų susitraukimus, apsaugo nuo raumenų mėšlungio ir padeda palaikyti raumenų masę. Cinkas reikalingas daugeliui imuninių funkcijų.

Čija sėklose yra daug skaidulų

Iš 12 gramų angliavandenių vienoje 28g porcijoje čija sėklų yra net 10 gramų yra skaidulų. Tai yra 40% šios maistingosios medžiagos būtiniausios dienos normos. Čija skaidulos padeda maitinti sveikas žarnyno bakterijas, susijusias su imunitetu ir teigiama nuotaika.

Ši ląsteliena taip pat apsaugo nuo širdies ligų, mažindama cholesterolio ir trigliceridų (kraujo riebalų) kiekį, didindama „gerą“  cholesterolį, mažindama kraujospūdį ir slopindama kraujo krešulius.

Čija sėklose yra daug sveikų riebalų širdžiai

Kalbant apie širdies ligas, čija sėklose gausu augalinių omega-3 riebalų rūgščių, vadinamų alfa-linoleno rūgštimi, kurios yra susijusios su priešuždegiminiu poveikiu ir pagerina kraujotaką. Vieno tyrimo metu nustatyta, kad kasdien suvartojus 37 g chia sėklų, kraujo uždegimų sumažėja 40% . Priešuždegiminis poveikis taip pat palaiko odos sveikatą, be to, jis vaidina papildomą vaidmenį saugant širdį.

Čija sėklos yra apkrautos antioksidantais

Žinoma, kad čija sėklose esantys sveikatos apsauginiai antioksidantai apsaugo nuo oksidacinio streso. Iš esmės tai yra pusiausvyra tarp ląstelėms kenkiančių laisvųjų radikalų susidarymo ir organizmo gebėjimo atsverti žalingą jų poveikį. Ši apsauga padeda apsisaugoti nuo senėjimo ir apsaugo smegenis, nes oksidacinis stresas yra priežastinis veiksnys tokioms ligoms kaip Alzhaimeris ar Parkinsonas.

Čija sėklos yra naudingos kaulams

Kaip minėta anksčiau, šios  sėklos turi keletą pagrindinių maistinių medžiagų, susijusių su kaulų sveikata, įskaitant kalcį, magnį, fosforą ir manganą. Kalcio kiekis čija sėklose taip pat daro jas tinkamas šio svarbaus mineralo šaltiniu tiems, kurie privalo ar turi vengti pieno produktų.

Čija sėklos padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje

Čija sėklos padeda stabilizuoti cukraus kiekį kraujyje po valgio ir pagerina jautrumą insulinui, kuris gali virsti pastovesne ir tvaresne energija. Vieno tyrimo metu, lyginant čija su linų sėklomis, abi sumažino cukraus kiekį kraujyje, tačiau čija turėjo daugiau galimybių paversti gliukozę lėtai atpalaiduojančiu angliavandeniu ir teigiamai paveikti sotumą. Dėl to sumažėjo apetitas ir noras valgyti.

Čija sėklos palaiko sveiką svorio metimą

Čija sėklos palaiko svorio metimą įvairiais būdais, įskaitant jų poveikį cukraus kiekiui kraujyje ir sotumui, kaip buvo paminėta anksčiau.

Viename tyrime, kuriame savanoriams buvo duotas vidurdienio užkandis – jogurtas su čija sėklomis ir be jų, nustatyta, kad pridėjus sėklų sumažėjo noras užkandžiauti, taip pat sumažėjo saldžių patiekalų noras. Tai taip pat paskatino juos mažiau valgyti pietų metu.

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Laukeliai pažymėti (*) yra būtini. *