Kaip palaikyti ir padėti žmogui sergančiam bipoliniu sutrikimu

Pagalba žmogui, turinčiam bipolinį sutrikimą

Jei turite draugą ar mylimąjį, turintį bipolinį sutrikimą, žinote, kad ši būklė gali būti iššūkis. Nepastovus elgesys ir ekstremalios nuotaikos permainos gali būti sunkios asmeniui, turinčiam šią būklę, taip pat žmonėms jų gyvenime. Žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą, svarbu suprasti, kaip susitvarkyti su savo būkle. Tačiau taip pat svarbu, kad žmonės jų gyvenime, pavyzdžiui, draugai ar šeimos nariai, žinotų, kaip padėti, kai jie išgyvena manijos ar depresijos epizodą.

Kas yra bipolinis sutrikimas?

Bipolinis sutrikimas, anksčiau žinomas kaip maniakinė depresija, yra psichinė liga, sukelianti didelius nuotaikos, energijos ir aktyvumo pokyčius. Šie pokyčiai turi įtakos asmens gebėjimui atlikti kasdienes užduotis. Bipolinis sutrikimas dažniausiai išsivysto vyresniems paaugliams ar jauniems suaugusiesiems, o vidutinis pasireiškimo amžius yra 25 metai. 

Yra keli pagrindiniai bipolinio sutrikimo tipai. Nors jie turi keletą panašių simptomų, šie simptomai skiriasi pagal jų sunkumą ir gydymą. Bipolinio sutrikimo tipai:

Pagrindiniai bipolinio sutrikimo simptomai yra intensyvios emocinės fazės, vadinamos „nuotaikos epizodais“. Šie epizodai gali pereiti nuo ypatingos laimės ar džiaugsmo (manijos) į gilų liūdesį ar beviltiškumą (depresiją). Kartais žmonės, turintys bipolinį sutrikimą, vienu metu išgyvena laimę ir liūdesį (mišri būsena).

Bipolinio sutrikimo iššūkiai

Kai žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą, keičiasi nuotaika, jie dažniausiai patiria rimtus energijos ir aktyvumo lygio, miego įpročių ir kitokio kasdienio elgesio pokyčius. Psichoziniai simptomai, tokie kaip haliucinacijos ar kliedesiai, taip pat gali pasireikšti sunkių nuotaikos epizodų metu. Tai gali būti bauginanti patirtis tiek bipolinį sutrikimą turinčiam asmeniui, tiek aplinkiniams.

Bipolinis sutrikimas paprastai būna viso gyvenimo būklė. Nors daugelis žmonių, sergančių bipoliniu sutrikimu, tam tikrą laiką gali būti be simptomų, jų simptomai gali grįžti bet kuriuo metu. Kartais tie, kuriems yra bipolinis sutrikimas, nerimauja šiais simptomų neturinčiais laikotarpiais, nežinodami, kada įvyks kitas jų nuotaikos epizodas.

Kaip galite padėti žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą?

Gyventi su bipoliniu sutrikimu nėra lengva. Tačiau jūsų parama gali teigiamai pakeisti šią būklę turinčio asmens gyvenimą, ypač nuotaikos epizodų metu. Štai 10 žingsnių, kuriuos galite atlikti, kad padėtumėte žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą:

1. Ugdykite save

Kuo daugiau žinosite apie bipolinį sutrikimą, tuo daugiau galėsite padėti. Pavyzdžiui, supratę manijos ir depresijos epizodų simptomus, galite tinkamai reaguoti į  sunkių nuotaikos pokyčių metu.

2. Klausykitės

Ne visada reikia pateikti atsakymus ar patarimus, kad būtumėte naudingi. Tiesą sakant, tiesiog būti geru klausytoju yra vienas iš geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą, ypač kai jie nori pasikalbėti su jumis apie iškilusius iššūkius.

Siūlydami savo sutikimą ir supratimą, galite labai padėti tam asmeniui jaustis patogiau dėl savo būklės. Geresniu klausytoju galite tapti:

  • aktyviai atkreipdamas dėmesį į tai, ką jie sako
  • Išlikdami ramūs pokalbių metu
  • vengdami ginčų
  • vengdami  bet kokių temų, kurios juos tarsi erzina ar žlugdo

3. Būkite palaikytoju

Žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą, kartais gali atrodyti, kad visas pasaulis yra prieš juos. Patikinimas, kad esate jų pusėje, gali padėti jaustis stabiliau. Jūs neturite sutikti su asmens elgesiu ir veiksmais, tačiau pasakyti, kad jie visada turės jūsų užnugarį, gali būti labai naudinga.

Žmonės, turintys bipolinį sutrikimą, dažnai jaučiasi beverčiai ar beviltiški, todėl pagyrę jų stipriąsias puses ir teigiamas savybes, jie jausis įvertinti, tai net gali padėti lengviau atsigauti po depresijos epizodų.

4. Būkite aktyvūs jų gydime

Bipolinį sutrikimą turinčių žmonių gydymas paprastai susideda iš daugybės terapijos seansų ir apsilankymų pas gydytojus. Nors nebūtinai turėtumėte dalyvauti šiuose susitikimuose, galite padėti bipolinį sutrikimą turintiems žmonėms atvykdami kartu su jais ir palaukdami, kol pasibaigs jų susitikimas.

Šie susitikimai žmonėms, turintiems bipolinį sutrikimą, kartais gali atrodyti komplikuoti ar baisūs. Turėdami šalia žmogų, kuris gali pasiūlyti palaikymą ir pasikalbėti, gali sumažėti bet koks jų patiriamas stresas ar nerimas.

5. Sudarykite planą

Bipolinis sutrikimas gali būti nenuspėjamas. Svarbu, kad būtų parengtas “avarinis” planas, jei jį reiktų panaudoti sunkių nuotaikos epizodų metu. Šiame plane turėtų būti nurodyta, ką daryti, jei žmogus nori nusižudyti depresijos epizodo metu arba jei žmogus manijos epizodo metu yra nekontroliuojamas.

Jūs taip pat turėtumėte turėti kasdienių planų, kurie galėtų padėti žmogui išgyventi laiką tarp ekstremalių epizodų. Šie planai gali apimti įveikimo mechanizmus, pavyzdžiui, ką žmogus gali padaryti, kai jaučia, kad prasideda nuotaikos svyravimai, ar kaip atlikti darbus ar kitas kasdienes veiklas, kai energijos lygis yra žemas. Šiuos planus sudarinėkite kai žmogus yra ramus ir stabilus. Geriausia juos užsirašyti, kad abu galėtumėte lengvai juos prisiminti.

Kartais žmonės, turintys bipolinį sutrikimą, gali būti gana impulsyvūs, kai jie yra manijos ligos fazėje. Kai jūsų mylimam žmogui viskas gerai, jis gali paprašyti jūsų turėti jo grynuosius pinigus ar kreditines korteles, o tai sumažins galimą finansinę žalą, kurią jie gali padaryti patys būdami manijos fazėje.

Jei sutinkate tai padaryti, būkite pasirengę būti tam tikru priešiškumu, kai jūsų artimasis „reikalauja“, kad jūs duotumėte jiems kreditines korteles ar grynuosius pinigus. Iš anksto pagalvokite, ar galėsite tai išspręsti, prieš sutikdami palaikyti savo mylimąjį tokiu būdu.

6. Palaikykite, nespauskite

Jūsų parama gali būti labai naudinga asmeniui, turinčiam bipolinį sutrikimą. Tačiau jūs turite žinoti, kada reikia atsitraukti ir leisti įsikišti medicinos ar psichinės sveikatos specialistui. Nors žmonės, turintys bipolinį sutrikimą, gali sąmoningai priimti sprendimus, turite suprasti, kada jų nuotaikos ir elgesys yra nekontroliuojami. Be to, nepriimkite to asmeniškai, jei žmogus patiria nesėkmę, o jūs bandote padėti. Atminkite, kad abu darote viską ką galite.

7. Būkite supratingi

Žmonėms, turintiems psichikos sutrikimų, gali būti sunku suprasti, ką jie patiria. Turintys bipolinį sutrikimą gali nežinoti, kodėl keičiasi jų nuotaika. Bandymas suprasti, ką žmogus išgyvena, ir pasiūlyti savo paramą gali labai pakeisti jų savijautą.

8. Nepamirškite savęs

Kol rūpinatės bipoliniu sutrikimu, gali būti lengva pamiršti rūpintis savimi. Tačiau prieš padėdami kam nors turite įsitikinti, kad turite tam laiko ir emocinių galimybių.

Jei vis dėlto nusprendėte kažkam padėti, įsitikinkite, kad pakankamai miegate, tinkamai valgote ir reguliariai sportuojate. Jei būsite sveikas, galite geriau išlaikyti žmogų, kuriam padedate.

9. Būkite kantrūs ir išlikite optimistai

Bipolinis sutrikimas yra ilgalaikė būklė, todėl simptomai atsiras ir praeis visą žmogaus gyvenimą. Šis sutrikimas yra nenuspėjamas, be simptomų periodai keičiasi su ekstremaliais nuotaikos epizodais. Bipolinį sutrikimą turinčio asmens labui stenkitės išlikti kantrūs ir optimistiški. Tai gali padėti jiems išlikti visaverčio ir sveiko gyvenimo kelyje.

10. Žinokite, kada prieinama “riba”

Niekas nežino, kaip geriau elgtis su bipoliniu sutrikimu, net specialistai kurie yra apmokyti jį gydyti. Jei padedate žmogui, turinčiam bipolinį sutrikimą ir manote, kad tampa per sunku su juo “susitvarkyti”, nedelsdami kreipkitės į medicinos ar psichinės sveikatos ekspertą. Skambinkite pagalbos numeriu, jei asmuo smurtauja arba grasina pakenkti sau ar kitiems.

Esmė:

Pagalba bipolinį sutrikimą turinčiam asmeniui gali būti iššūkis. Žmogaus nuotaikos bus nenuspėjamos ir gali būti sunku žinoti, kaip reaguoti ar susidoroti su situacija. Bet jei pasistengsite, galite nepaprastai pakeisti savo draugo ar mylimojo gyvenimą. Žinodami, kad jie gali jumis pasikliauti, tai padės jiems laikytis gydymo plano ir išlikti pozityvesniems.

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Laukeliai pažymėti (*) yra būtini. *