Obuolių nauda sveikatai – 10 faktų

Obuoliai yra vienas iš populiariausių vaisių ir dėl geros priežasties. Tai išskirtinai sveikas vaisius, turintis daug tyrimais paremtų privalumų. Čia yra 10 įspūdingų obuolių naudos sveikatai faktų:

1. Obuoliai yra maistingi

Vidutinis obuolys, kurio skersmuo yra maždaug 7,6 cm yra lygus 1,5 puodelio vaisių. Laikantis 2000 kalorijų dietos, kasdien rekomenduojama suvalgyti du puodelius vaisių. Vienas vidutinis obuolys apie 182 gramus gali suteikti šias maistines medžiagas :

  • Kalorijos: 95
  • Angliavandeniai: 25 gramai
  • Skaidulos: 4 gramai
  • Vitaminas C: 14% (dienos normos)
  • Kalis: 6% (dienos normos)
  • Vitaminas K: 5% (dienos normos)

Be to, ta pati porcija suteikia 2–4% mangano, vario ir vitaminų A, E, B1, B2 ir B6 (dienos normos). Obuoliai taip pat yra gausus polifenolių (polifenoliai yra natūralūs augalų junginiai, kurie organizme veikia kaip antioksidantai) šaltinis. 

Norėdami gauti kuo didesnę naudą iš obuolių, nenulupkite odelės – joje “slepiasi” pusė skaidulų ir daugybė polifenolių.

2. Obuoliai gali būti naudingi metant svorį

Obuoliuose yra daug skaidulų ir vandens, tai dvi savybės, dėl kurių jie puikiai užpildo skrandį.

Vieno tyrimo metu žmonės, valgę obuolių skilteles prieš valgį, jautėsi sotesni nei tie, kurie vartojo obuolių padažą, obuolių sultis ar kitus produktus. Tame pačiame tyrime tie, kurie valgį pradėjo nuo obuolių griežinėlių, taip pat suvalgė vidutiniškai 200 kalorijų mažiau nei tie, kurie to nedarė.

Kitame 10 savaičių tyrime, kuriame dalyvavo 50 antsvorio turinčių moterų, dalyvės, valgę obuolius, vidutiniškai prarado apie 1 kg ir suvalgė mažiau kalorijų, palyginti su tomis, kurios valgė avižų sausainius kurie turėjo panašų kalorijų ir skaidulų kiekį kaip obuoliai. Mokslininkai mano, kad obuoliai yra sotesni, nors jie suteikia mažiau energingos, tačiau vis tiek turi daug skaidulų ir užpildo skrandį. Be to, kai kurie natūralūs junginiai juose gali skatinti svorio kritimą.

3. Obuoliai gali būti naudingi jūsų širdžiai

Obuoliai yra siejami su mažesne širdies ligų rizika. Viena iš priežasčių gali būti ta, kad obuoliuose yra tirpių skaidulų – tokių, kurios gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.

Juose taip pat yra polifenolių, kurie turi antioksidacinį poveikį. Daugelis jų susitelkę žievelėje. Vienas iš šių polifenolių yra flavonoidas epikatechinas, kuris gali sumažinti kraujospūdį.

Tyrimų analizė parodė, kad didelis flavonoidų suvartojimas buvo susijęs su 20% mažesne insulto rizika. Flavonoidai gali padėti išvengti širdies ligų, nes sumažina kraujospūdį, sumažina „blogą“ oksidaciją ir veikia kaip antioksidantai.

4. Jie siejami su mažesne diabeto rizika

Keletas tyrimų susiejo obuolių valgymą su mažesne 2 tipo cukrinio diabeto rizika.

Vieno didelio tyrimo metu obuolių valgymas per dieną buvo susijęs su 28% mažesne 2 tipo diabeto rizika, palyginti su jų nevalgymu. Net valgant vos kelis obuolius per savaitę, poveikis buvo panašus.

Gali būti, kad obuoliuose esantys polifenoliai padeda išvengti kasos beta ląstelių audinių pažeidimo. Beta ląstelės gamina insuliną jūsų kūne ir dažnai būna pažeistos žmonėms, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu.

5. Jie gali turėti prebiotinį poveikį ir skatinti geras žarnyno bakterijas

Obuoliuose yra pektino – pluošto rūšies, veikiančios kaip prebiotikai. Tai reiškia, kad jis maitina gerąsias jūsų žarnyno bakterijas.

Plonoji žarna virškinimo metu nesugeria skaidulų. Vietoj to, jos patenka į jūsų storąją žarną, kur gali skatinti gerųjų bakterijų dauginimąsi. Jos taip pat virsta kitais naudingais junginiais, kurie cirkuliuoja per jūsų kūną.

6. Obuoliuose esančios medžiagos gali padėti išvengti vėžio

Mėgintuvėlių tyrimai parodė ryšį tarp obuoliuose esančių augalų junginių ir mažesnės vėžio rizikos. Be to, vienas tyrimas su moterimis parodė, kad obuolių valgymas buvo susijęs su mažesniu mirčių nuo vėžio rodikliu.

Mokslininkai mano, kad jų antioksidacinis ir priešuždegiminis poveikis gali būti atsakingas už obuolių galimą vėžio prevencinį poveikį.

7. Obuoliuose yra junginių, kurie gali padėti kovoti su astma

Antioksidantais turtingi obuoliai gali padėti apsaugoti jūsų plaučius nuo oksidacinės žalos.

Vienas didelis tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 68 000 moterų, parodė, kad mažiausią astmos riziką patyrė tos, kurios valgė daugiausia obuolių. 

Obuolių odelėse yra flavonoidų kvercetino, kuris gali padėti reguliuoti imuninę sistemą ir sumažinti uždegimą, o tai gali paveikti astmą ir alergines reakcijas.

8. Obuoliai gali būti naudingi kaulų sveikatai

Vaisių valgymas yra susijęs su didesniu kaulų tankiu, kuris yra kaulų sveikatos žymuo.

Tyrėjai mano, kad vaisiuose esantys antioksidantai ir priešuždegiminiai junginiai gali padėti skatinti kaulų tankį ir stiprumą. Kai kurie tyrimai rodo, kad būtent obuoliai gali teigiamai paveikti kaulų sveikatą.

Vieno tyrimo metu moterys valgė valgį, kuriame buvo šviežių obuolių, nuluptų obuolių, obuolių padažo arba valgį be jokių obuolių produktų. Tos, kurios valgė maistą su obuoliais, prarado mažiau kalcio iš savo kūno, nei grupė kuri valgė maistą be obuolių.

9. Obuoliai gali apsaugoti nuo skrandžio pažeidimų vartojant NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo)

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU), gali pažeisti skrandžio gleivinę.

Tyrimas mėgintuvėliuose ir su žiurkėmis parodė, kad liofilizuotas džiovintas obuolių ekstraktas padėjo apsaugoti skrandžio ląsteles nuo sužalojimų dėl NVNU vartojimo.

Manoma, kad du obuoliuose esantys augalų junginiai – chlorogeno rūgštis ir katechinas – yra ypač naudingi. Tačiau norint pilnai patvirtinti šiuos rezultatus, dar reikia atlikti tyrimus su žmonėmis.

10. Obuoliai gali padėti apsaugoti jūsų smegenis

Dauguma tyrimų daugiausia dėmesio skiria obuolių žievelėms ir minkštimui. Tačiau obuolių sultys taip pat gali turėti naudos dėl su amžiumi susijusio protinio nuosmukio.

Tyrimų su gyvūnais metu sulčių koncentratas sumažino kenksmingas reaktyvaus deguonies rūšis smegenų audinyje ir sumažino protinį nuosmukį.

Obuolių sultys gali padėti išsaugoti acetilcholiną – neuromediatorių, kuris su amžiumi gali mažėti. Mažas acetilcholino kiekis yra susijęs su Alzheimerio liga.

Senyvas žiurkes šėrę obuoliais mokslininkai nustatė, kad žiurkių atminties žymeklis buvo atstatytas iki jaunesnių žiurkių lygio.

Nepaisant to, sveikuose obuoliuose yra tų pačių junginių kaip ir obuolių sultyse – ir visada sveikiau valgyti visą vaisių.

Esmė:

Obuoliai yra nepaprastai naudingi jums, o jų valgymas yra susijęs su mažesne daugelio pagrindinių ligų, įskaitant diabetą ir vėžį, rizika. Be to, jo tirpių skaidulų kiekis gali skatinti svorio mažėjimą ir žarnyno sveikatą.

Vidutinis obuolys lygus 1,5 puodelio vaisių – tai yra 3/4 2 puodelių dienos rekomenduojamų vaisių. Norėdami gauti didžiausią naudą, valgykite visą vaisių – tiek odelę, tiek minkštimą.

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Laukeliai pažymėti (*) yra būtini. *