Penki geriausi maisto produktai kūdikiams (nuo šešių mėnesių)

Nuo šešių mėnesių kūdikis gali pradėti valgyti daug įvairių maisto produktų. Jūsų kūdikiui bus naudinga, jei bandysite pratinti jį anksčiau, prie įvairių skonių ir tekstūrų.

Maitindami jį įvairiais maisto produktais, jūs padėsite jam gauti vitaminų ir mineralų, kurių reikia augant. Jūs galite pradėti nuo sveikos mitybos įpročių, kurie išlieka visą gyvenimą.

Taigi, ką turėtų valgyti jūsų kūdikis? Čia yra penki geriausi maisto produktai jūsų kūdikiui.

1. Daržovės

Anksti pradėjus pratinti kūdikį prie daržovių, gali reikšti, kad būdamas vyresnis jis taip pat jas valgys ir mėgausis. Daržovės suteikia jūsų kūdikio maistui spalvą, tekstūrą ir įvairovę, todėl pirmasis maistas tampa įdomus! Juose taip pat yra daug vitaminų, mineralų ir skaidulų. Daržovės padeda sveikai augti ir vystytis, bei ilgainiui gali padėti apsaugoti nuo kai kurių ligų.

Jei lauksite, kol kūdikis bus vyresnis, jis dažniau atsisakys valgyti nežinomus maisto produktus ir nepažįstamus skonius. Jei kūdikis pirmą kartą išbandydamas naują daržovę suraukia veidą, tai dar nereiškia, kad jis jos nemėgsta. Jį tiesiog gali nustebinti naujas skonis.

Kai kurios daržovės, pavyzdžiui, lapiniai ar briuselio kopūstai yra puikus pasirinkimas, tačiau turi stiprų skonį, kurį jūsų mažyliui gali tekti išmokti pamėgti. Nebandykite privilioti jo valgyti, jei nuo pradžių kūdikis to maisto nepriima. Būkite kantrūs. Išimkite daržovę iš meniu ir bandykite dar kartą po kelių dienų. Jums gali tekti pasiūlyti naujų daržovių dešimt ar daugiau kartų, prieš nusprendžiant, kad jūsų kūdikis jų tikrai nemėgsta.

Pabandykite mažylį suvilioti švelnesnio skonio daržovėmis, tokiomis kaip pastarnokas ar saldžioji bulvė. Kūdikius natūraliai traukia saldus skonis, todėl jums gali labiau pasisekti su šiomis daržovėmis. Vis dėlto siūlykite ir kartesnį maistą. Tokiu būdu jūsų kūdikis pamažu išmoks pamėgti įvairiausius skonius. Galite pabandyti derinti kartų ir saldų maistą, kad jūsų kūdikis gautų didesnį asortimentą. Laikui bėgant, galite sumažinti saldesnio maisto kiekį, padėdami kūdikiui palengva labiau priprasti prie kartesnio skonio.

Jei jūsų mažylis labiau mėgsta laikyti maistą rankose, leiskite jam pabandyti valgyti ir pačiam. Jam gali patikti jausmas, kad jis kontroliuoja maistą, o nėra valgydinamas šaukštu. Pabandykite duoti jam, pavyzdžiui, virtų brokolių žiedų ar minkštai išvirtų morkų lazdelių, tačiau visada stebėkite savo kūdikį kol jis valgo.

2. Žuvis

Jūs galite duoti savo kūdikiui gerai sutrintos žuvies nuo šešių mėnesių. Žuvis ypač naudinga jūsų kūdikiui. Tai puikus baltymų, vitaminų ir mineralų šaltinis. Riebios žuvies omega-3 riebalų rūgštys, tokios kaip šviežia lašiša ir skumbrė, yra naudingos jūsų kūdikio širdies sveikatai, taip pat gali padėti jo smegenų vystymuisi.

Kai duodate kūdikiui žuvies, įsitikinkite, kad ji gerai paruošta. Visada atidžiai patikrinkite žuvis ir pašalinkite kaulus.

Yra keletas žuvų rūšių, kurių kūdikis neturėtų valgyti. Ryklyje, kardžuvėje ir marlinoje yra didelis gyvsidabrio kiekis, o tai gali paveikti jūsų kūdikio augančią nervų sistemą. Jų reikėtų vengti, kol jūsų vaikas nebus paauglys.

Riebios žuvys, tokios kaip skumbrė, lašiša ir sardinės, puikiai tinka jūsų kūdikiui. Tačiau juose gali būti nedidelis gyvsidabrio ir kitų cheminių medžiagų kiekis, kuris laikui bėgant gali kauptis organizme. Todėl geriausia apsiriboti viena ar dviem porcijomis per savaitę. Tune taip pat gali būti daug gyvsidabrio, todėl irgi geriausia apriboti – viena ar dviem porcijom per savaitę.

Dauguma baltųjų žuvų rūšių yra visiškai saugios, kūdikiui galite duoti, pavyzdžiui menkių ar plekšnių. Vienintelės išimtys yra jūrų karšiai, ešeriai ir otai. Visos jos gali turėti panašų teršalų kiekį, kaip riebi žuvis ir taip pat turėtų būti ribojamos.

Visa informacija dėl žuvies gali atrodyti šiek tiek painiai, bet nepasimeskite. Mums visiems rekomenduojama gauti mažiausiai dvi žuvies porcijas per savaitę, įskaitant vieną riebią žuvį. Jei maitinate kūdikį žuvimi maždaug du kartus per savaitę, jis gaus daug maistinių medžiagų ir nereikės jaudintis dėl teršalų.

3. Paukštiena ir raudona mėsa

Mėsa yra puikus baltymų šaltinis ir turi maistinių medžiagų, tokių kaip geležis ir cinkas. Raudonoje mėsoje taip pat yra vitamino D. Kai jūsų kūdikiui sukanka šeši mėnesiai, geležies atsargos, kurias jis sau sukūrė, kai buvote nėščia – baiginėjasi. Taigi svarbu į jo patiekalus įtraukti kitus geležies šaltinius.

Kūdikiui galite duoti paukštienos ar mėsos, kai tik jam bus šeši mėnesiai. Minkšta ar malta paukštiena, bei mėsa yra puikus maistas jūsų kūdikiui. Galite pradėti nuo minkštos, virtos paukštienos, pavyzdžiui, vištienos. Taip pat galite įtraukti raudoną mėsą, tokią kaip kiauliena, jautiena ar aviena. Mėsą visada kruopščiai gaminkite, kol išsiskirs sultys ir pašalinkite kaulus.

4. Ankštiniai

„Ankštiniai“ – tai ne tik sotumo jausmą suteikiančios, bet ir maistingos, naudingų medžiagų gausios daržovės.

  • Pupelės
  • Lęšiai
  • Avinžirniai
  • Žirniai

Šie maisto produktai yra dar vienas geras baltymų ir geležies šaltinis. Jie ypač svarbūs, jei jūsų kūdikis valgo vegetarišką ar veganišką maistą, nes jam gali būti sunku gauti pakankamai šių maistinių medžiagų iš kitų šaltinių.

Kai jūsų kūdikis mėgaujasi įvairiu maistu, jis kasdien turėtų turėti po vieną ar dvi porcijas baltymų turinčių maisto produktų, tokių kaip ankštiniai, pieno produktai, kiaušiniai, mėsa ar žuvis.

Pabandykite sumaišyti lęšius ar kitus virtus ankštinius su daržovėmis ar vaisiais, kad jūsų kūdikis galėtų absorbuoti juose esančią geležį. Pavyzdžiui, galite pabandyti duoti kūdikiui trintų lęšių su morkomis ar saldžiomis bulvėmis. Daržovėse esantis vitaminas C padeda jūsų kūdikio organizmui pasisavinti geležį.

Puikiai tinka ir konservuoti ankštiniai augalai ir pupelės, tačiau patikrinkite etiketę ir įsitikinkite, kad nėra pridėtinio cukraus ar druskos.

Jei naudojate džiovintus ankštinius, atidžiai laikykitės gaminimo instrukcijų. Paprastai juos reikia mirkyti prieš gaminant, kad jie būtų pakankamai minkšti jūsų kūdikiui. Ypač svarbu laikytis instrukcijų, jei verdate džiovintas pupeles ar sojos pupeles, jei jos nebus tinkamai išvirtos, jūsų kūdikis gali sunegaluoti. 

5. Pienas

Kai tik pradėsite savo kūdikį pratinti prie kietesnio maisto, jis valgys labai mažus kiekius, tikriausiai, vos kelis šaukštelius ar mažus gabalėlius  per dieną. Daugumą maistinių medžiagų jis vis tiek gaus iš motinos pieno ar pieno mišinio. Taigi toliau reguliariai žindykite arba duokite maždaug 500ml pieno mišinio per dieną kaip pagrindinį gėrimą iki metų laiko.

Jums nebūtina duoti kūdikiui karvės pieno. Jo įprastas pienas (motinos pienas ar pieno mišinys) ir įvairūs maisto produktai, kuriuos pradėsite duoti nuo šešių mėnesių, suteiks jūsų mažyliui reikalingą maistinių medžiagų racioną.

Kai jūsų kūdikiui sukaks metukai, jis valgys tris kartus per dieną, galbūt su vienu ar dviem užkandžiais tarp jų. Po to galite toliau maitinti krūtimi arba, jei norite, duokite kūdikiui riebaus karvės pieno kaip pagrindinį gėrimą. Pusiau nugriebtas pienas nerekomenduojamas kol kūdikiui sueis dveji metai – prieš tai jam reikia papildomų kalorijų ir vitaminų iš riebaus pieno.

SVARBU: Jei dvejojete kokį maistą pradėti duoti kūdikiui nuo šešių mėnėsių ar bijote alerginių reakcijų, visada pasitarkite su gydytoju.

Palikite komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Laukeliai pažymėti (*) yra būtini. *